čtvrtek 31. března 2016

Ukázka přípravy na pedagogickou praxi v MŠ

Zde vám ukážu, jednu z příprav na mou pedagogickou praxi v MŠ  je to příprava na řízenou činnost, ve které se děti naučí písničku Zajíc. Samozdřejmě, že u každé přípravy musí být nadepsané hlavička se jménem, typem zařízení, datem, věkem dětí, dílčím tématem, integrovaným blokem a průběžným cílem. Tohle zde však neuvádím. Mohu jen prozdradit, že dílčí téma bylo: Na poli.



Řízená činnost:
Cíl: upevňovat pěvecké návyky a intonaci písně
Pomůcky: noty k písničce, plyšák (zajíc)
Organizace: na židličkách v půlkruhu

Metodický postup:
1.       Úvodní část
a.       Motivace
                                                               i.      Já jsem zajíček Ušáček a přišel jsem vás děti poprosit o pomoc. Dnes jsem utíkal přes pole a uviděl jsem velké rezavé zvíře s dlouhým ocasem, které mě chtělo chytit – co to bylo za zvíře. A pak jsem si pochutnával na zelí a najednou přišel člověk, který byl celý v zeleném, měl klobouk s pírkem a velkou pušku(hajný – kdo to je co dělá). Proto jsem radši utekl až k vám do školky. Ale zdržím se tu jen chvíli. Musím potom počkat na moji maminku zaječici jak se bude vracet z lesa. Ale co když na ni budu čekat moc dlouho? Jak se mezitím zabavím? Mám nápad! Zahraju si takovou hru. Zahrajete si ji děti semnou? (cvičení na pohyblivost jazyka).A potom spolu s maminkou budeme odpočívat. To si vždycky lehneme tak, že… (cvičení na břišní dech).  Potom se taky musíme pořádně protáhnout a narovnat si zádíčka (cvičení na hrudní dech). Poté už skáčeme jen hop a hop do lesíka.
2.       Realizační část
a.       Cvičení: Procvičujeme pohyblivost jazyka
Pusa je zavřená, nejdříve opřeme jazyk o horní řezáky, potom o dolní. Jazykem si obkroužíme zuby v obou směrech, horní i dolní.
Zajíček čekal na maminku a čekání bylo dlouhé, ale on to vydržel. Když se mu chtělo volat maminku, sevřel pusu a jazykem si počítal dokolečka všechny zoubky, jezdil v puse dokolečka jazykem závody tam a zpět, dokud se zaječice nevrátila. Zkusíme to také.
b.      Dechové cvičení: Procvičujeme břišní dech
                                                               i.      Sed na patách, rukama se opřeme o předloktí, aby se lokty dotýkaly kolen. Kolena jsou u sebe. Dlaně jsou položeny na zemi, prsty u sebe. Hlava je v prodloužení páteře.
                                                             ii.      U dětí kontrolujeme správnost dechu přiložením dlaní v bocích nad pasem.
                                                                                                                                                                          iii.      Když se schoulíš do uzlíčku,
                                                                                                                                                                                   iv.      přitáhneš si tlapičky,
                                                                                                                                                                            v.      ihned začneš prodýchávat
                                                                                                                                                                                     vi.      svoje bříško celičký.
Procvičujeme hrudní dech
Sed na patách, mírně napřímíme záda, dlaně položíme na zem vedle kolen, paže jsou napnuté, záda rovná, protažená. Halva je v prodloužení páteře. Dech se přesune do oblasti středních plic.
Kontrolujeme tak, že přiložíme jednu ruku zepředu na hrudník a druhou na záda.
Tělíčko si narovnáš,
tlapky, hlavu v zádech,
tím hrudníček uvolníš,
zkusíš výdech, nádech.
c.       Rozezpívání:
                                                               i.      Zpíváme hop-hop-hop nejdříve C1-E1, D1-Fis1, E1-Gis1 (vzestupně i sestupně)
d.      Dětem zazpívám písničku ve finálním provedení i s klavírem
e.      Učíme děti písničku po částech (učitelka předvede a děti zopakují) – bez doprovodu, nejdříve 4 takty, poté celý řádek a nakonec celou sloku (stejným způsobem nacvičíme i 2. sloku
f.        Zazpíváme si celou písničku i s doprovodem
3.       Závěrečná část
a.       S plyšákem: Tak co děti? Jak to se zajíčkem s naší písničce dopadlo? Všichni jste byli moc šikovní a krásně jste zpívali. Jí jsem se na vás celou dobu díval a moc vám to šlo. Doufám že si tu písničku ještě někdy společně zazpíváme. Myslím, že si můžeme všichni společně zatleskat.
Doufám, že obzvláště studentky, které s přípravama začínají se něčím inspirovaly a tento článek jim byl alespoň trošku nápomocný. :)

Žádné komentáře:

Okomentovat