neděle 27. března 2016

Proč rodiče nedocení práci učitele MŠ?

Mnoho maminek, které vodí své ratolesti ráno do Mateřské školy si myslí, že povolání učitelky je takové "lážo plážo". Učitelka sedí za stolem, popíjí si čaj, popřípadě si vykládá s kolegyněmi. Děti si pak volně celý den hrají, popřípadě něco namalují nebo se naučí básničku. Když jdou své děti odpoledne vyzvednout, učitelka zase jen sedí za stolem a jak se říká klábosí. Jak to, že rodiče nedoceňují namáhavou práci pedagoga? Proč si myslí, že práce učitele, obzvlášť v Mateřské škole je spíše odpočinková činnost?

Do značné míry je to způsobeno tím, že rodiče vodí své děti do školky v době, kdy jsou tzv. spontánní činnosti. Úkolem učitelky je, aby dětem dala na výběr různé hry, stavebnice a skládačky a zadala téma. Např: "Kluci, co kdyby jste mi z toho lega postavili nějaké auto nebo vlak?" Tím dětem nenásilně naznačí téma, kterým se tento týden zabývají, děti do ničeho nenutí a vypadá to, jako by si jen volně hrály a učitelka nic nedělala. Rodiče už potom nevidí to, že paní učitelka s dětmi dále každý den cvičí, má tzv. řízenou činnost, kde se děti něco nového naučí nebo si zopakují starší vědomosti. Za tím, stojí nejvíc práce. Za tím, kdy učitel je s dětmi ve školce sám, zatím co rodiče jsou v práci. Když rodiče příjdou své děti v odpolednch hodinách vyzvednout, vidí zase jen hloučky dětí, které něco staví, malují si, povídají si, nebo si hrají v kuchyňce. Poté se podívají na učitelku a tak nedělá nic jinho, než jen sedí za stolem, popíjí čaj a vykládá s kolegyněmi. Děti ale přece po tak náročném dni ve školce potřebují trochu odpočinku, potřebují nějaký čas na volnou hru, na to, aby si odpočinuly. A kdy jindy si mají volně hrát, aby nenarušovaly průběh výuky než když se scházejí a nebo rozcházejí?

Tímto článkem nechci naštvat nikoho z rodičů. Je to jen můj osobní pohled na to, co si oni myslí o náročné učitelské profesi. Samozdřejmě, že se mezi rodiči najde plno těch, kteří učitele obdivují, jak to všechno zvládá, že oni by to nikdy dělat nemohli a tak dál, ale těch je opravdu málo. Proto doufám, že jestli si tohle přečetl rodič, co má o učitelích nemilé mínění, že alespoň trošku změnil názor. Nemusí být vše tak, jak to vypadá.

Žádné komentáře:

Okomentovat