Mnoho maminek, které vodí své ratolesti ráno do Mateřské školy si myslí, že povolání učitelky je takové "lážo plážo". Učitelka sedí za stolem, popíjí si čaj, popřípadě si vykládá s kolegyněmi. Děti si pak volně celý den hrají, popřípadě něco namalují nebo se naučí básničku. Když jdou své děti odpoledne vyzvednout, učitelka zase jen sedí za stolem a jak se říká klábosí. Jak to, že rodiče nedoceňují namáhavou práci pedagoga? Proč si myslí, že práce učitele, obzvlášť v Mateřské škole je spíše odpočinková činnost?
Do značné míry je to způsobeno tím, že rodiče vodí své děti do školky v době, kdy jsou tzv. spontánní činnosti. Úkolem učitelky je, aby dětem dala na výběr různé hry, stavebnice a skládačky a zadala téma. Např: "Kluci, co kdyby jste mi z toho lega postavili nějaké auto nebo vlak?" Tím dětem nenásilně naznačí téma, kterým se tento týden zabývají, děti do ničeho nenutí a vypadá to, jako by si jen volně hrály a učitelka nic nedělala. Rodiče už potom nevidí to, že paní učitelka s dětmi dále každý den cvičí, má tzv. řízenou činnost, kde se děti něco nového naučí nebo si zopakují starší vědomosti. Za tím, stojí nejvíc práce. Za tím, kdy učitel je s dětmi ve školce sám, zatím co rodiče jsou v práci. Když rodiče příjdou své děti v odpolednch hodinách vyzvednout, vidí zase jen hloučky dětí, které něco staví, malují si, povídají si, nebo si hrají v kuchyňce. Poté se podívají na učitelku a tak nedělá nic jinho, než jen sedí za stolem, popíjí čaj a vykládá s kolegyněmi. Děti ale přece po tak náročném dni ve školce potřebují trochu odpočinku, potřebují nějaký čas na volnou hru, na to, aby si odpočinuly. A kdy jindy si mají volně hrát, aby nenarušovaly průběh výuky než když se scházejí a nebo rozcházejí?
Tímto článkem nechci naštvat nikoho z rodičů. Je to jen můj osobní pohled na to, co si oni myslí o náročné učitelské profesi. Samozdřejmě, že se mezi rodiči najde plno těch, kteří učitele obdivují, jak to všechno zvládá, že oni by to nikdy dělat nemohli a tak dál, ale těch je opravdu málo. Proto doufám, že jestli si tohle přečetl rodič, co má o učitelích nemilé mínění, že alespoň trošku změnil názor. Nemusí být vše tak, jak to vypadá.
Žádné komentáře:
Okomentovat