V tomto článku bych vám chtěla ukázat, jak v rozcvičce pro ZŠ a SŠ seřadit cviky za sebe. Samotná rozcvička, když nepočítám rušnou část, by měla mít 5-12 minut a měly by být přípravou na zatížení v hlavní části vyučovací jednotky. Učitel vždy musí stát čelem ke skupině, venku stojí proti slunci. Povely provádí stranově opačně. Před zahájením cvičení učitel čeká, až jsou všichni postaveni v základním postavení a pak dává povel: " Začínáme cvičit teď " " Cvičíme teď " " Začínáme v pravo teď " ... Během cvičení učitel rytmizuje, počtá se na doby 1-2-3-4, 2-2-3-4, ... Každý cvik opakujeme 8x - 12x při stranovém cvičení musíme rozvíjet obě poloviny těla stejnou mírou. Určitě by se neměly střídat polohy (např. 1. cvik v leže, druhý ve stoje, třtí v leže,...).
- Pohyblivost horních končetin (oblouky, kruhy, točení, rotace)
- Přímivé cvičení (svícny, rovné předklony, ruce v týl)
- Pohyblivost trubu (úklony, předkolny, záklony, kroužení, točení, rotace)
- Uvolnění kyčelního kloubu (švihy, hmity, točení)
- Posílení šikmých břišních svalů
- Uvolnění břišního svalstva a protažení zadní strany zadních končetin (předklony v sedu roznožném)
- Posílení přímého břišního svalstva
- Uvolnění břišního svalstva a posílení zádových svalů (cviky v lehu na břiše)
- Posílení horních končetin (cviky v podporech či vzporech)
- Posílení dolních končetin (podřepy, dřepy)
- Rozvoj vnitřích orgánů (skoky, poskoky, běhy,...)
- Cvičení relaxační (dechová a relaxační cvičení)
Jaké máte vy zkušenosti s rozcvičkou na ZŠ či SŠ? Provádíte cviky v jiném pořadí?. Sdělte mi své názory do komentářů.
Žádné komentáře:
Okomentovat